PV18-4RB-3K
Mfr.Part #
PV18-4RB-3K
Description
CONN RING CIRC 18-22AWG #4 CRIMP
Product Category :
Ring Connectors
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Gender :
FEMALE
Thickness :
0.031 0.79mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Insulation Diameter :
0.150 (3.81mm)
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Stud/Tab Size :
4 Stud
Contact Plating :
Width :
6.35mm
Published :
2011
Width - Outer Edges :
0.250 6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vinyl
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Length :
19.8mm
Terminal Type :
Circular
Weight :
3.506269kg
Color :
Red
Depth :
6.4mm
Wire Gauge :
18-22 AWG
Termination :
Crimp
Wire Cross Section :
1.5 mm2
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Length - Overall :
0.780 19.81mm