PV175K3225R2
Mfr.Part #
PV175K3225R2
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
2-SMD, J-Lead 3225
Datasheet
Download
Description
PV SERIES 175V 3225 PKG
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Width :
6.3 mm
Packaging :
Tape and Reel
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Tolerance Voltage :
10%
Varistor Voltage (Min) :
243 V
Product :
MOV
Number of Circuits :
1
Peak Surge Current :
400 A
Maximum Surge Current (A) :
400
Surge Energy Rating :
9.5 J
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Bourns
ECCN (US) :
EAR99
Product Category :
Varistors
Energy :
9.5J
Length :
8mm
Lead Style :
J-Lead
Material :
Plastic
Thickness :
3.4mm
Clamping Voltage :
455V
Varistor Voltage (V) :
270
HTS :
Capacitance :
120pF
Features :
Maximum DC Voltage Rating (V) :
225
Mounting Style :
PCB Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Height :
3.4 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Clamping Voltage (V) :
455
Subcategory :
Varistors
Series :
PV
Current - Surge :
400 A
Varistor Voltage :
270V
Maximum DC Volts :
225 V
Capacitance @ Frequency :
120 pF @ 1 kHz
Termination Style :
SMD/SMT
Product Height (mm) :
4.7
Maximum AC Volts :
175 V
Tradename :
Keko-Varicon
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Size Code :
Energy (J) :
9.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Capacitance Value :
120pF
Varistor Voltage (Typ) :
270 V
Brand :
Bourns
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Product Status :
Active
Clamping Current :
5A
Varistor Voltage (Max) :
297 V