PV14-6SLFB-3K
Mfr.Part #
PV14-6SLFB-3K
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #6 BLU
Product Category :
Spade Connectors
Mount :
Free Hanging
Tongue Inside Opening :
0.190 (4.83mm)
Vinyl
Wire Cross Section :
2.5 mm2
Terminal Gender :
FEMALE
Body Material :
Length - Overall :
0.750 19.05mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Pan-Term®
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
4 Weeks
Body Plating :
Tin
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Depth :
6.35mm
Insulation Diameter :
0.170 (4.32mm)
Terminal Type :
Spring, Snap
Width - Outer Edges :
0.250 6.35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Reel
Wire Gauge :
14-16 AWG
Length :
19.05mm