PV12-38HDR-L
Mfr.Part #
PV12-38HDR-L
Description
CONN RING CIRC 12-16AWG #3/8
Stock
9
In Stock :
9
Product Category :
Ring Connectors
Thickness :
0.050 1.27mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Terminal Type :
Circular
Wire Gauge :
12-16 AWG
Radiation Hardening :
No
Terminal Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
14.7mm
Length - Overall :
1.310 33.27mm
Length :
33.274mm
Free Hanging
Feature :
Brazed Seam, Heavy Duty, Serrated Termination
Insulation Diameter :
0.225 (5.72mm)
ECCN Code :
EAR99
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Contact Plating :
Tin
Width - Outer Edges :
0.580 14.73mm
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Published :
2001
Stud/Tab Size :
3/8 Stud
Color :
Yellow
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Depth :
14.73mm