PV10-P55-LY
Mfr.Part #
PV10-P55-LY
Description
CONN WIRE PIN TERM 10-12AWG
Product Category :
Wire Pin Connectors
Contact Finish :
Tin
Feature :
Brazed Seam
Material - Insulation :
Vinyl
Number of Pins :
55
Length :
27.94mm
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)
Packaging :
Bulk
Terminal and Terminal Block Type :
WIRE TERMINAL
Color :
Yellow
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Copper
Orientation :
Straight
Length - Overall :
1.100 27.94mm
Pin Diameter :
Circular - 0.100 (2.54mm) Dia
Length - Pin :
0.550 13.97mm
Terminal Gender :
Male
Wire/Cable Gauge :
12 AWG
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Wire Gauge :
10-12 AWG
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Lead Length :
13.97mm