PV10-610R-L
Mfr.Part #
PV10-610R-L
Description
CONN RING MULT STUD 10-12AWG
Product Category :
Ring Connectors
Insulation Diameter :
0.225 (5.72mm)
Depth :
9.4mm
Color :
Yellow
Contact Plating :
Tin
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
29.718mm
Weight :
117.934016g
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Pbfree Code :
yes
Width - Outer Edges :
0.370 9.40mm
Material - Insulation :
Vinyl
Thickness :
0.040 1.02mm
Terminal Type :
Multi-Stud
Orientation :
Straight
Feature :
Brazed Seam
Width :
9.4mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
2 Weeks
Contact Material :
Copper
Terminal Gender :
FEMALE
Terminal and Terminal Block Type :
WIRE TERMINAL
Published :
Stud/Tab Size :
6 8 10 Stud
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Wire Gauge :
10-12 AWG
Length - Overall :
1.170 29.72mm