PV10-38R-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PV10-38R-L
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN RING CIRC 10-12AWG #3/8
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
Material - Insulation :
Vinyl
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Insulation Diameter :
0.225 (5.72mm)
Stud/Tab Size :
3/8 Stud
Series :
Pan-Term®
Color :
Yellow
Length - Overall :
1.310 33.27mm
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
2008
Depth :
14.7mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width - Outer Edges :
0.580 14.73mm
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Terminal Type :
Circular
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
4 Weeks
Insulation :
Insulated
Feature :
Brazed Seam
Wire Gauge :
10-12 AWG
Termination :
Crimp
Length :
33.3mm
Contact Material :
Copper
Weight :
122.46994g
HTS Code :
Orientation :
Straight
Thickness :
0.040 1.02mm
Width :
10.4mm