PV10-14SLF-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PV10-14SLF-L
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #1/4
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Spade Connectors
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Series :
Pan-Term®
Terminal Type :
Spring, Snap
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Terminal Gender :
FEMALE
Length :
25.908mm
Factory Lead Time :
2 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulation :
Insulated
Insulation Diameter :
0.225 (5.72mm)
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Width - Outer Edges :
0.450 11.43mm
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
11.43mm
Contact Plating :
Tin
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Reach Compliance Code :
Compliant
Wire Gauge :
10-12 AWG
Radiation Hardening :
No
Width :
11.4mm
Material - Insulation :
Vinyl
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Copper
Color :
Yellow
Published :
Feature :
Serrated Termination
HTS Code :
Tongue Inside Opening :
0.250 (6.35mm)
Length - Overall :
1.020 25.91mm