PUDP-18V-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PUDP-18V-S
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT HSG 18POS 2.00MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Fastening Type :
Latch Lock
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Published :
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
18
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Female Socket
Contact Material :
Copper
IEC Conformance :
No
Series :
PUD
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
No
Pitch :
0.079 2.00mm
Contact Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Color :
Natural
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
18
Filter Feature :
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
UL Flammability Code :
94V-0
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
HTS Code :
Datasheets
PUDP-18V-S
JST PUDP-18V-S
2 Rows Receptacle Bulk Natural 18 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp PUD
PUDP-18V-S Overview
PUDP-18V-S Features
PUD series
PUDP-18V-S Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
PUDP-18V-S Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM