PU2R10MV1
Mfr.Part #
PU2R10MV1
Manufacturer
Crouzet
Description
RELAY TIME DELAY 240HRS 10A 250V
Stock
48
In Stock :
48
Manufacturer :
Crouzet
Product Category :
Time Delay Relays
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Series :
PU2R10
Function :
Programmable (Multi-Function)
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Factory Lead Time :
5 Weeks
Delay Time :
0.5 Sec ~ 240 Hrs
Relay Type :
Mechanical Relay
Mounting Type :
Socketable
Voltage - Supply :
12V~240VAC/DC
Timing Initiate Method :
Input Voltage, Trigger Signal
Contact Rating @ Voltage :
10A @ 250VAC