PTZTFTE259.1B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTZTFTE259.1B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
1W 9.1V, DO-214AC, HIGH POWER ZE
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Type :
Voltage Regulator
Package Type :
PMDS
Product Type :
Zener Diodes
Power Dissipation :
1(W)
Tolerance :
±5.7%
Operating Temp Range :
-55C to 150C
Test Current (It) :
40(mA)
Width :
2.6 mm
RoHS :
Details
Mounting Style :
SMD/SMT
Mounting :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel
Package :
Digi-Reel?
Product Status :
Active
Zener Current :
20 uA
Supplier Device Package :
PMDS
Rad Hardened :
No
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Impedance (Max) (Zzt) :
6 Ohms
Configuration :
Single
Pin Count :
2
Test Current :
40 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature Classification :
Military
Power - Max :
1 W
Product Category :
Zener Diodes
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 6 V
Brand :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.65 V
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Length :
4.5 mm
Voltage Tolerance :
6%
Rev Curr :
0.02(mA)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Knee Impedance :
6
Height :
2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Qualification :
AEC-Q101
Datasheets
PTZTFTE259.1B
ROHM Semiconductor PTZTFTE259.1B
±5.7% 20 μA @ 6 V 150°C (TJ) DO-214AC, SMA
PTZTFTE259.1B Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 20 μA @ 6 V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.65 V during operation.Having a zener current of 20 uA, it is highly flexible in terms of design.
PTZTFTE259.1B Features
reverse leakage current of 20 μA @ 6 V
20 μA @ 6 V is the maximum voltage (Tol)