PTVS28VP1UTP,115
Mfr.Part #
PTVS28VP1UTP,115
Package / Case
SOD-128
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SOD128
Product Category :
Test Current :
1mA
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
2.7mm
Number of Unidirectional Channels :
1
Applications :
Automotive
Leakage Current :
100nA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
45.4V
Package / Case :
SOD-128
Max Surge Current :
13.2A
2
Polarity :
Bidirectional, Unidirectional
Operating Temperature :
-55°C~185°C TA
Reverse Standoff Voltage :
28V
260
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
4 Weeks
Clamping Voltage :
45.4V
Base Part Number :
PTVS28V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Reverse Breakdown Voltage :
31.1V
Surface Mount
Number of Elements :
1
Height :
1.1mm
JESD-609 Code :
e3
Breakdown Voltage :
31.1V
Direction :
Unidirectional
Unidirectional Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
13.2A
Peak Pulse Power :
600W
Length :
4mm
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
600W