PTV33B-M3/85A
Mfr.Part #
PTV33B-M3/85A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-220AA
Description
DIODE ZENER 35V 600MW DO220AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Operating Temperature :
150°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Terminations :
2
Working Test Current :
10mA
Number of Elements :
1
Zener Voltage :
35V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 25V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage Tol-Max :
5.71%
Impedance :
18ohm
Dual
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Reference Voltage :
33V
Package / Case :
DO-220AA
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
SILICON
Number of Pins :
2
Tolerance :
±6%
Max Power Dissipation :
600mW
Pin Count :
Series :
eSMP®
Radiation Hardening :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance-Max :
18ohm
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
PTV33B-M3/85A
Vishay PTV33B-M3/85A
ZENER DIODE 18Ohm ±6% 35V 10μA @ 25V 150°C 600mW 2 Terminations DO-220AA
PTV33B-M3/85A Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 10μA @ 25V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5.71%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.Setting the working test voltage to 10mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.
PTV33B-M3/85A Features
reverse leakage current of 10μA @ 25V
10μA @ 25V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 10μA
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA