PTS06CG20-41P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTS06CG20-41P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
PTSE 41C 41#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
PTS06CG20-41P
PTS06CG20-41P Overview
20 pins are available on the device.
PTS06CG20-41P Features
PTS06CG20-41P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PTS06CG20-41P Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER