PTN0805E2943BST1
Mfr.Part #
PTN0805E2943BST1
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 294K OHM 0.1% 1/5W 0805
Stock
780
In Stock :
780
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
2016
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
294kOhm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
200mW
Copper, Silver, Tin
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Operating Supply Voltage :
100V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
PTN0805E2943BST1
Vishay PTN0805E2943BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 294kOhm, 0.2W 1/5W, ±0.1%, -55°C~155°C