PTN0603E4021BST1
Mfr.Part #
PTN0603E4021BST1
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 4.02K OHM 0.1% 0.15W 0603
Stock
708
In Stock :
708
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Height :
508μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
2013
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
508μm
Series :
PTN
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
26 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.15W
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Operating Supply Voltage :
75V
Power Rating :
150mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
4.02kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Datasheets
PTN0603E4021BST1
Vishay PTN0603E4021BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PTN Series, Thin Film, 4.02kOhm, 0.15W, ±0.1%, -55°C~155°C