PTN0603E1872BST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTN0603E1872BST1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 18.7K OHM 0.1% 0.15W 0603
Stock
767
In Stock :
767
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
26 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Series :
PTN
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR
Height :
508μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Composition :
Thin Film
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Power Rating :
150mW
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.15W
Thickness :
508μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Supply Voltage :
75V
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
18.7kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C