PTN0402Y1622BST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTN0402Y1622BST1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
PTN0402 10PPM 16.2K 0.1% S T1 E1
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Power Rating :
50mW
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Product Length :
1mm
Qualification :
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Voltage Rating :
75V
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Series :
PTN
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistance :
16.2 kOhms
Resistor Type :
Precision, Sulfur Resistant
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Package :
Digi-Reel?
Product Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Features :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Datasheets
PTN0402Y1622BST1
Vishay PTN0402Y1622BST1
Precision, Sulfur Resistant PTN Series, Thin Film, 16.2 kOhms, 0.05W, 1/20W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C