PTHF750R-894H
Mfr.Part #
PTHF750R-894H
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Description
FIXED IND 750UH 3A 160 MOHM TH
Current Rating :
3A
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.650 16.51mm
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Termination :
Radial
JESD-609 Code :
e2
Published :
Max DC Current :
3A
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
31.75mm
Series :
PTHFR
Current - Saturation :
2.7A
Test Frequency :
1kHz
Lead Length :
16.51mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Inductance :
750μH
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
12 Weeks
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Diameter :
33.02mm
Height :
33.02mm
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
1.300Dia 33.02mm
Frequency - Self Resonant :
600kHz
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Datasheets
PTHF750R-894H
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD