PTHF50R-50H
Mfr.Part #
PTHF50R-50H
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Description
FIXED IND 50UH 3.93A 35 MOHM TH
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
JESD-609 Code :
e2
Series :
PTHFR
Lead Length :
7.62mm
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Max DC Current :
3.93A
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Diameter :
15.87mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Height :
15.875mm
DC Resistance (DCR) :
35mOhm Max
Lead Pitch :
15.24mm
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Size / Dimension :
0.625Dia 15.87mm
Mount :
Through Hole
Current Rating :
3.93A
Test Frequency :
1kHz
Terminal Shape :
Wire
Inductance :
50μH
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Current - Saturation :
2A
Datasheets
PTHF50R-50H
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD