PTHF50R-180SM
Mfr.Part #
PTHF50R-180SM
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 50UH 1.12A 210MOHM SMD
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
1kHz
Material - Core :
Molybdenum Permalloy(MPP)
Case/Size Code :
Height :
7.62mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Nonstandard
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e1
Inductance :
50μH
Size / Dimension :
0.340Lx0.340W 8.64mmx8.64mm
Series :
PTHFR-SM
HTS Code :
Current Rating :
1.12A
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current - Saturation :
400mA
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Max DC Current :
1.12A
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
8.64mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
Datasheets
PTHF50R-180SM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD