PTHF100R-50H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTHF100R-50H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 3.14A 55 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Diameter :
15.87mm
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
7.62mm
Frequency - Self Resonant :
4MHz
Mounting Type :
Through Hole
Inductance :
100μH
DC Resistance (DCR) :
55mOhm Max
Termination :
Radial
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Current - Saturation :
1.5A
Material - Core :
Molybdenum Permalloy(MPP)
Height :
15.875mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.625Dia 15.87mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
JESD-609 Code :
e2
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Published :
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
1kHz
Shielding :
yes
Type :
Toroidal
Series :
PTHFR
Current Rating :
3.14A
HTS Code :
Max DC Current :
3.14A
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
15.24mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
PTHF100R-50H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD