PTG06SE-16-26PLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTG06SE-16-26PLC
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG HSG MALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Number of Positions :
26
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Neoprene
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
PTG06SE-16-26PLC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 26 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PTG06SE-16-26PLC Overview
PTG06SE-16-26PLC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PTG06SE-16-26PLC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PTG06SE-16-26PLC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT