PTG06SE-14-19P(SR)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTG06SE-14-19P(SR)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
19
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Style :
Pin
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
7.5A
Max Operating Temperature :
125°C
Insert Material :
Neoprene
Number of Positions :
19
Mount :
Cable, Free Hanging
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Radiation Hardening :
No
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Ground
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PTG06SE-14-19P(SR) Overview
PTG06SE-14-19P(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PTG06SE-14-19P(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PTG06SE-14-19P(SR) Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER