PTG06SE-14-19P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTG06SE-14-19P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Cable, Free Hanging
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Insert Material :
Neoprene
Number of Positions :
19
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Current Rating :
7.5A
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Ground
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
N (Normal)
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
Datasheets
PTG06SE-14-19P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PTG06SE-14-19P Overview
PTG06SE-14-19P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PTG06SE-14-19P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PTG06SE-14-19P Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER