PTFA041501HL V1
Mfr.Part #
PTFA041501HL V1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
2-Flatpack, Fin Leads, Flanged
Description
IC FET RF LDMOS 150W PG-64248-2
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - RF
Published :
Base Part Number :
PTFA041501
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Voltage - Test :
28V
Transistor Type :
LDMOS
Terminal Position :
Dual
Transistor Element Material :
SILICON
Transistor Application :
AMPLIFIER
Frequency :
470MHz
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
yes
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Case Connection :
SOURCE
Packaging :
Tray
Operating Temperature (Max) :
150°C
Configuration :
Single
DS Breakdown Voltage-Min :
65V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Rated :
65V
JESD-30 Code :
R-PDFP-F2
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
High Reliability
Number of Terminations :
2
Current - Test :
900mA
Power - Output :
150W