PTF6575K000FYR6
Mfr.Part #
PTF6575K000FYR6
Description
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
High Precision
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Series :
PTF
Lead Diameter :
0.64 mm
Resistance :
75kOhm
Packing Method :
TR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Feature :
Moisture Resistant
Construction :
Epoxy Coating
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
500V
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
PTF6575K000FYR6
Vishay / Dale PTF6575K000FYR6
FIXED RESISTOR, 75kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,