PTF65120R00BYEK
Mfr.Part #
PTF65120R00BYEK
Description
RES 120 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Stock
7
In Stock :
7
Through Hole Resistors
Voltage - Rated :
500V
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
26 Weeks
Composition :
Metal Film
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
120Ohm
Additional Feature :
PRECISION
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Construction :
Epoxy Coating
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
640 μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Packaging :
Bulk
Weight :
749.986634mg
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
250mW
Datasheets
PTF65120R00BYEK
Vishay / Dale PTF65120R00BYEK
Through Hole FIXED RESISTOR, 120Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,