PTC23SAFN
Mfr.Part #
PTC23SAFN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 23POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Pbfree Code :
No
Housing Material :
Plastic
HTS Code :
Contact Shape :
Square
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Conductors :
ONE
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Type :
Male Pin
Reference Standard :
UL, CSA
Overall Contact Length :
0.950 24.13mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shrouding :
Unshrouded
Number of Positions :
23
Housing Color :
Black
Contact Length - Post :
0.620 15.75mm
Lead Free :
Contains Lead
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Header
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
1
Contact Finish - Mating :
Tin
Length :
58.4mm
Number of Rows :
1
JESD-609 Code :
e0
Current Rating (Amps) :
3A
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Insulation Material :
Thermoplastic, Polyester
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
Height :
2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Style :
Board to Board or Cable
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Width :
2.54mm
Datasheets
PTC23SAFN
Sullins Connector Solutions PTC23SAFN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Thermoplastic, Polyester 23-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height