PTC.M0.6NL.LC65N
Mfr.Part #
PTC.M0.6NL.LC65N
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Termination :
Solder Cup
Feature :
Backshell
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Shell Size - Insert :
M06
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Orientation :
C
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Pbfree Code :
yes
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ratings :
IP50
Current Rating :
6A
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Front and Rear Side Nut
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Front, Panel, Rear Side Nut
Number of Positions :
6
Packaging :
Bulk
Series :
1P
Datasheets
PTC.M0.6NL.LC65N
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line); Panel Mount 6 Positions Solder Cup Gold Bulk C Push-Pull, Detent Lock
PTC.M0.6NL.LC65N Overview
PTC.M0.6NL.LC65N Features
1P series
PTC.M0.6NL.LC65N Applications
There are a lot of LEMO
PTC.M0.6NL.LC65N Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER