PTA.M0.8GL.LC39J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTA.M0.8GL.LC39J
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Front and Rear Side Nut
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Front, Panel, Rear Side Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Orientation :
A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Size - Insert :
M08
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Ratings :
IP50
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Series :
1P
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
8
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Current Rating :
5A
Color :
Gray, Yellow
Datasheets
PTA.M0.8GL.LC39J
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line); Panel Mount 8 Positions Solder Cup Gold Bulk A Push-Pull, Detent Lock
PTA.M0.8GL.LC39J Overview
PTA.M0.8GL.LC39J Features
1P series
PTA.M0.8GL.LC39J Applications
There are a lot of LEMO
PTA.M0.8GL.LC39J Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER