PT7M8206B18TA5EX
Mfr.Part #
PT7M8206B18TA5EX
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) :
0.51V @ 300mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Min Current Limit :
400mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Dropout Voltage :
590mV
Lead Free :
Lead Free
PSRR :
75dB (1kHz)
Output Voltage :
1.8V
Number of Regulators :
1
Base Part Number :
PT7M8206
Output Type :
FIXED
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Current - Output :
300mA
Mounting Type :
Surface Mount
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Output Configuration :
Positive
Max Operating Temperature :
85°C
Current - Quiescent (Iq) :
100μA
Control Features :
Enable
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PT7M8206B18TA5EX
Diodes Incorporated PT7M8206B18TA5EX
Enable Fixed PT7M8206 PMIC SC-74A, SOT-753
PT7M8206B18TA5EX Overview
PT7M8206B18TA5EX Features
590mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C