PT7M8202B25TA5EX
Mfr.Part #
PT7M8202B25TA5EX
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT23-5
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Voltage Dropout (Max) :
0.39V @ 300mA
Terminal Pitch :
0.95mm
Output Voltage1-Min :
2.45V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
5
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage1-Max :
2.55V
Current - Quiescent (Iq) :
100μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
MATTE TIN
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Length :
2.92mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Regulators :
1
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Type :
FIXED
Control Features :
Enable
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Current - Output :
300mA
Surface Mount :
yes
Output Voltage 1 :
2.5V
Output Configuration :
Positive
Datasheets
PT7M8202B25TA5EX
Diodes Incorporated PT7M8202B25TA5EX
Enable Fixed 0.95mm PMIC SC-74A, SOT-753
PT7M8202B25TA5EX Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a SC-74A, SOT-753 case. On the regulater IC chip, there are a total of 5 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~85°C TA degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 300mA.