PT7M8202B18TA5EX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT7M8202B18TA5EX
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Control Features :
Enable
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Number of Functions :
1
Voltage Dropout (Max) :
0.51V @ 300mA
Published :
Output Type :
FIXED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage 1 :
1.8V
Current - Output :
300mA
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Quiescent (Iq) :
100μA
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Number of Regulators :
1
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Configuration :
Positive
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Length :
2.92mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Datasheets
PT7M8202B18TA5EX
Diodes Incorporated PT7M8202B18TA5EX
Enable Fixed 0.95mm PMIC SC-74A, SOT-753
PT7M8202B18TA5EX Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a SC-74A, SOT-753 case. The PMIC chip has 5 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~85°C TA degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 300mA are being output by it at the moment.