PT75R-900-VM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT75R-900-VM
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 75UH 3.9A 60 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
1kHz
JESD-609 Code :
e2
Height Seated (Max) :
1.010 25.65mm
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Published :
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Type :
Toroidal
Series :
PTR
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Lead Diameter :
0.63 mm
Mount :
Through Hole
Inductance :
75μH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Material :
Ferrite
Tolerance :
±15%
Current Rating :
3.9A
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.950Lx0.600W 24.13mmx15.24mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
3.9A
Shielding :
yes
Lead Spacing :
11.43mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Height :
25.65mm
Depth :
15.24mm
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Termination :
Radial
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
PT75R-900-VM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD