PT300R-1750HM
Mfr.Part #
PT300R-1750HM
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Description
FIXED IND 300UH 7.3A 75 MOHM TH
Max DC Current :
7.3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.750Dia 44.45mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Lead Length :
12.7mm
Inductance :
300μH
Published :
Core Material :
Ferrite
Construction :
Cylindrical
Pbfree Code :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.760 19.30mm
Series :
PTR
Current Rating :
7.3A
JESD-609 Code :
e2
Lead Spacing :
44.45mm
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Tolerance :
±15%
DC Resistance (DCR) :
75mOhm Max
Test Frequency :
1kHz
Lead Diameter :
1.14 mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Number of Terminations :
2
Height :
19.3mm
Datasheets
PT300R-1750HM
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD