PT300R-1500
Mfr.Part #
PT300R-1500
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Description
FIXED IND 300UH 5.5A 100 MOHM TH
Through Hole
Core Material :
Ferrite
Inductance Frequency - Test :
1kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Lead Diameter :
0.81 mm
Max DC Current :
5.5A
Current Rating :
5.5A
Packaging :
Bulk
Depth :
15.24mm
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Published :
JESD-609 Code :
e2
Lead Length :
12.7mm
Series :
PTR
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Size / Dimension :
1.500Diax0.600W 38.10mmx15.24mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
12.95mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Inductance :
300μH
Tolerance :
±15%
Test Frequency :
1kHz
Datasheets
PT300R-1500
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD