PT25R-800-VM
Mfr.Part #
PT25R-800-VM
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Description
FIXED IND 25UH 6.6A 25 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e2
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
25mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.910 23.11mm
Core Material :
Ferrite
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
HTS Code :
Tolerance :
±15%
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
9 Weeks
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Depth :
11.43mm
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Toroidal
Termination :
Radial
Lead Diameter :
0.81 mm
Size / Dimension :
0.830Lx0.450W 21.08mmx11.43mm
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
1kHz
Shielding :
No
Height :
23.11mm
Construction :
RECTANGULAR
Max DC Current :
6.6A
Inductance :
25μH
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Lead Spacing :
7.62mm
Series :
PTR
Current Rating :
6.6A
Datasheets
PT25R-800-VM
API Delevan PT25R-800-VM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD