PT2512FK-7W0R18L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT2512FK-7W0R18L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.18 OHM 1% 2W 2512
Stock
427
In Stock :
427
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Series :
PT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Published :
2015
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
2W
Resistance :
180mOhm