PT2512FK-7W0R11L
Mfr.Part #
PT2512FK-7W0R11L
Description
RES 0.11 OHM 1% 2W 2512
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
Resistance :
110mOhm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Depth :
3.2mm
Datasheets
PT2512FK-7W0R11L
YAGEO PT2512FK-7W0R11L
FIXED RESISTOR PT Series, Thick Film, 110mOhm, ±1%, -55°C~155°C