PT2512FK-070R681L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT2512FK-070R681L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.681 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thick Film
Published :
Resistance :
681mOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
PT
Pbfree Code :
yes
Construction :
Chip
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm