PT2512FK-070R549L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT2512FK-070R549L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.549 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
Chip
Max Power Dissipation :
1W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Series :
PT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
549mOhm
Height :
660.4μm
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Published :
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
PT2512FK-070R549L
YAGEO PT2512FK-070R549L
FIXED RESISTOR PT Series, Thick Film, 549mOhm, ±1%, -55°C~155°C