PT2512FK-070R151L
Mfr.Part #
PT2512FK-070R151L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.151 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Series :
PT
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height :
660.4μm
Resistance :
151mOhm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
PT2512FK-070R151L
YAGEO PT2512FK-070R151L
PT Series, Thick Film, 151mOhm, ±1%, -55°C~155°C