PT2010JK-070R75L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT2010JK-070R75L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.75 OHM 5% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
660.4μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Tolerance :
±5%
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
24 Weeks
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PT
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Max Power Dissipation :
750mW
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
750mOhm
Number of Terminations :
2
Datasheets
PT2010JK-070R75L
YAGEO PT2010JK-070R75L
PT Series, Thick Film, 750mOhm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C