PT150R-1250
Mfr.Part #
PT150R-1250
Description
FIXED IND 150UH 5.7A 60 MOHM TH
Fixed Inductors
Lead Length :
12.7mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
JESD-609 Code :
e2
Max DC Current :
5.7A
Construction :
Cylindrical
Lead Diameter :
0.81 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Test Frequency :
1kHz
Current Rating :
5.7A
Number of Functions :
1
Core Material :
Ferrite
Size / Dimension :
1.250Diax0.580W 31.75mmx14.73mm
Tolerance :
±15%
Inductance :
150μH
Toroidal
Height Seated (Max) :
35.052mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Published :
Series :
PTR
Depth :
14.73mm
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Lead Spacing :
12.19mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Datasheets
PT150R-1250
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD