PT150R-1040
Mfr.Part #
PT150R-1040
Description
FIXED IND 150UH 3.4A 100 MOHM TH
Depth :
12.7mm
Current Rating :
3.4A
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Lead Spacing :
10.41mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Type :
Toroidal
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
PTR
Construction :
Cylindrical
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
1kHz
JESD-609 Code :
e2
Inductance :
150μH
Max DC Current :
3.4A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
1kHz
Core Material :
Ferrite
Lead Diameter :
0.64 mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
1.040Diax0.500W 26.42mmx12.70mm
Tolerance :
±15%
Datasheets
PT150R-1040
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD