PT1206FR-7W0R47L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT1206FR-7W0R47L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.47 OHM 1% 1/2W 1206
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Series :
PT
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
660.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
2011
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C