PT1206FR-070R332L
Mfr.Part #
PT1206FR-070R332L
Description
RES 0.332 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Height :
660.4μm
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Resistance :
332mOhm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Depth :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm