PT100R-1100HM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT100R-1100HM
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 5.1A 50 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
1kHz
Lead Diameter :
0.81 mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±15%
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Series :
PTR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Size / Dimension :
1.100Dia 27.94mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Terminal Shape :
Wire
Core Material :
Ferrite
Inductance :
100μH
Construction :
Cylindrical
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Max DC Current :
5.1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Current Rating :
5.1A
Type :
Toroidal
Shielding :
yes
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Lead Spacing :
22.61mm
Published :
Height :
12.7mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e2
Datasheets
PT100R-1100HM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD