PT100R-1000-VM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT100R-1000-VM
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 3.5A 80 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Current Rating :
3.5A
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Construction :
RECTANGULAR
Test Frequency :
1kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Height :
28.7mm
Size / Dimension :
0.950Lx0.600W 24.13mmx15.24mm
JESD-609 Code :
e2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Depth :
15.24mm
Inductance :
100μH
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
11.43mm
Number of Functions :
1
Lead Diameter :
0.63 mm
Max DC Current :
3.5A
Height Seated (Max) :
1.230 31.24mm
Type :
Toroidal
Published :
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Series :
PTR
Shielding :
yes
Tolerance :
±15%
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Core Material :
Ferrite
Datasheets
PT100R-1000-VM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD